


Montaż pompy głębinowej w kilku prostych krokach.
Instalację przeprowadzono dla pompy głębinowej 3″ 3SKM150 o średnicy ok. 75mm z 15 metrowym przewodem i puszką rozruchową. Pompa będzie pracować w rurze studziennej DN100. Dzięki zmniejszonej średnicy pompy 3SKM150 uzyskamy bezpieczny luz bez obawy o zakleszczenie się pompy.
Mniejsze pompy 3 oraz 4 calowe nie wymagają wiele wysiłku przy opuszczaniu jednak zawsze warto przeprowadzać tą operację w dwie osoby.
Pompa SKM150 o średnicy 3 cali z puszką rozruchową
Do wyprowadzenia instalacji ze studni zastosowano rurę instalacyjną do wody PE DN32 o długości 15 metrów. Na końcach znajdują się złączki skręcane PE Unidelta. Jest to bardzo wygodny sposób na wykonanie rury tłocznej. Mnogość kształtek oraz szybkość montażu praktycznie wyparły inne rozwiązania jak np. rury stalowe. W prezentowanej studni 15 metrowy podcinek rury wystarcza aby pompa znalazła się poniżej dynamicznego lustra wody.



Ważne jest aby kabel zasilający przytwierdzić do rury opaskami w odstępach nie więcej niż 1metr. Luźno zwisający przewód może zaklinować pompę przy montażu lub późniejszym demontażu.
Opuszczanie pompy za linkę (tutaj ze stali nierdzewnej). Ważne jest aby pompa została opuszczona za linkę. Należy wystrzegać się opuszczania pompy za rurę tłoczną gdyż ciężar pompy może spowodować rozszczelnienie się połączeń.
Głowica studzienna z szeklą do podpięcia linki i dławikiem do kabla oraz przejściem na rurę PE32.



Kolejnym etapem pracy będzie montaż studzienki jako obudowy studni. Inwestor zaadoptował do tego celu studnię wodomierzową H1500 wykonaną z tworzywa. Koszt z transportem oscyluje koło 1400 zł. Studzienka wymaga drobnych modyfikacji. Usunięto półkę na licznik z wnętrza oraz wycięto otwór na rurę studzienną w dnie.






Tradycyjnie najcięższym etapem pracy było przygotowanie wykopu odpowiedniej głębokości. Do montażu studzienki pompa głębinowa została zdemontowana. Rura studzienna została odpowiednio skrócona. W rogu widoczne elementy uziemienia instalacji – bednarka.






Pompa i głowica wróciły na swoje miejsce. W studzience zmieści się w przyszłości zbiornik hydroforowy 50L oraz kilka zaworów do systemu nawadniania. Całość znajduje się pod ziemią, nie szpeci ogrodu oraz gwarantuje swobodny dostęp.





