Opublikowano Dodaj komentarz

[Poradnik] Montaż pompy głębinowej

Montaż pompy głębinowej SKM150

Montaż pompy głębinowej w kilku prostych krokach.

Instalację przeprowadzono dla pompy głębinowej 3″ SKM100 Omnigena oraz 3SKM150 o średnicy ok. 75mm z puszką rozruchową idealnie sprawdzą się w rurze studziennej DN100. W rurze pozostanie bezpieczny luz bez obawy o zakleszczenie się pompy.

Mniejsze pompy 3 oraz 4 calowe nie wymagają wiele wysiłku przy opuszczaniu jednak zawsze warto przeprowadzać tą operację w dwie osoby.

Pompa SKM150 w oryginalnym opakowania
Pompa SKM100 o średnicy 3 cali z puszką rozruchową oraz głowicą studzienną DN100.

Rura instalacyjna do wody PE o długości 15 metrów. Jest to bardzo wygodny sposób na wykonanie rury tłocznej. Mnogość kształtek oraz szybkość montażu praktycznie wyparły rury stalowe. W prezentowanej studni 15 metrowy podcinek rury wystarcza aby pompa znalazła się poniżej dynamicznego lustra wody.

Pompa skm150 z zamocowanym przewodem

Zawór zwrotny montujemy zaraz za pompą, warto zadbać aby był wykonany cały z mosiądzu, zarówno grzybek jak i trzpień gdyż dostęp do niego będzie kłopotliwy.

Przygotowanie wtyczki do zasilania pompy. Alternatywą jest wpięcie przewodu na sztywno do puszku rozruchowej. W opinii instalatorów wersja pompy SKM150 czy też 3SKM150 z puszką rozruchową ma kilka zalet w porównaniu do wersji z wbudowanym kondensatorem. Przy stosowaniu głowic studziennych często wymagane jest przepuszczenie kabla zasilającego przez dławik. Często stosowaną praktyką jest cięcie oryginalnej wtyczki. W przypadku pomp z puszką rozruchową, instalator może wypiąć krótki odcinek przewodu, przełożyć przez głowicę i ponownie wpiąć do zacisków w puszcze nie ingerując w fabryczny przewód. Kolejną ważną zaletą jest dostęp do kondensatora rozruchowego, którego wymiana nie wymaga wyciągania pompy ze studni.

Ważne jest aby kabel zasilający przytwierdzić do rury opaskami w odstępach około 1metra. Luźno zwisający przewód może zaklinować pompę przy montażu lub demontażu.

Opuszczanie pompy za linkę (tutaj ze stali nierdzewnej)

Głowica studzienna z szaklą do podpięcia linki z dławikiem do kabla oraz przejściem na rurę PE32.

Linka zabezpieczająca pompę zamocowana do głowicy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *