Opublikowano Dodaj komentarz

[Poradnik] Montaż pompy głębinowej

Montaż pompy głębinowej SKM150

Montaż pompy głębinowej w kilku prostych krokach.

Instalację przeprowadzono dla pompy głębinowej 3″ 3SKM150 o średnicy ok. 75mm z 15 metrowym przewodem i puszką rozruchową. Pompa będzie pracować w rurze studziennej DN100. Dzięki zmniejszonej średnicy pompy 3SKM150 uzyskamy bezpieczny luz bez obawy o zakleszczenie się pompy.

Mniejsze pompy 3 oraz 4 calowe nie wymagają wiele wysiłku przy opuszczaniu jednak zawsze warto przeprowadzać tą operację w dwie osoby.

Pompa głębinowa SKM150 przed montażem w kartonie

Pompa SKM150 o średnicy 3 cali z puszką rozruchową

 

Pompa Omnigena SKM150 i głowica studzienna DN110 / 32

Do wyprowadzenia instalacji ze studni zastosowano rurę instalacyjną do wody PE DN32 o długości 15 metrów. Na końcach znajdują się złączki skręcane PE Unidelta. Jest to bardzo wygodny sposób na wykonanie rury tłocznej. Mnogość kształtek oraz szybkość montażu praktycznie wyparły inne rozwiązania jak np. rury stalowe. W prezentowanej studni 15 metrowy podcinek rury wystarcza aby pompa znalazła się poniżej dynamicznego lustra wody.

Pompa skm150 z zamocowanym przewodem

Złączka Unidelta zamontaowana na króćcu pompy
Przygotowanie wtyczki do zasilania pompy. Alternatywą jest wpięcie przewodu na sztywno do puszku rozruchowej. W opinii instalatorów wersja pompy głębinowej SKM150 Omnigena czy też 3 SKM150 z puszką rozruchową ma kilka zalet w porównaniu do wersji z wbudowanym kondensatorem w silnik. Przy stosowaniu głowic studziennych często wymagane jest przepuszczenie kabla zasilającego przez dławik. W pompach z zintegrowanym kondensatorem “ECO” wymagane jest cięcie oryginalnej wtyczki. W przypadku pomp z puszką rozruchową, instalator może wypiąć krótki odcinek przewodu, przełożyć przez głowicę i ponownie wpiąć do zacisków w puszcze nie ingerując w fabryczny przewód. Kolejną ważną zaletą jest dostęp do kondensatora rozruchowego oraz termika, którego wymiana nie wymaga wyciągania pompy ze studni.

 

Gniazdo wtykowe do zasilenia pompy

Ważne jest aby kabel zasilający przytwierdzić do rury opaskami w odstępach nie więcej niż 1metr. Luźno zwisający przewód może zaklinować pompę przy montażu lub późniejszym demontażu.

opaski mocujące przedów zasi;lający pompę głębinową w studni

Opuszczanie pompy za linkę (tutaj ze stali nierdzewnej). Ważne jest aby pompa została opuszczona za linkę. Należy wystrzegać się opuszczania pompy za rurę tłoczną gdyż ciężar pompy może spowodować rozszczelnienie się połączeń.

Moment wpuszczania pompy do rury studziennej

Głowica studzienna z szeklą do podpięcia linki i  dławikiem do kabla oraz przejściem na rurę PE32.

Głowica studzienna z podpiętą linką i przepuszczoną rurą PE
Linka zabezpieczająca pompę zamocowana do głowicy oraz przepuszczona rura PE.

Kolejnym etapem pracy będzie montaż studzienki jako obudowy studni. Inwestor zaadoptował do tego celu studnię wodomierzową H1500 wykonaną z tworzywa. Koszt z transportem oscyluje koło 1400 zł. Studzienka wymaga drobnych modyfikacji. Usunięto półkę na licznik z wnętrza oraz wycięto otwór na rurę studzienną w dnie.

Studzienka wodomierzowa zaadoptowana do studni

Otwór na rurę studzienną
Tradycyjnie najcięższym etapem pracy było przygotowanie wykopu odpowiedniej głębokości. Do montażu studzienki pompa głębinowa została zdemontowana. Rura studzienna została odpowiednio skrócona. W rogu widoczne elementy uziemienia instalacji – bednarka.

Wykop pod studzienkęZbiornik został opuszczony na paskach do wykopu. Jego masa to niecałe 150 kg. To ogromna zaleta ponieważ jego montaż można wykonać bez użycia koparki.

Osadzona studzienka

Pompa i głowica wróciły na swoje miejsce. W studzience zmieści się w przyszłości zbiornik hydroforowy 50L oraz kilka zaworów do systemu nawadniania. Całość znajduje się pod ziemią, nie szpeci ogrodu oraz gwarantuje swobodny dostęp.


Głowica studzienna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *