x

[Poradnik] Dobór pompy głębinowej

Średnica pompy

Na rynku możemy znaleźć szeroki wybór pomp o zróżnicowanych parametrach i cenach. Przyjęło się oznaczać średnice pomp głębinowych wartościami w calach.

Przykładowo dla najczęściej spotykanych pomp można przyjąć następujący przelicznik średnic:

  • 2″ ~50cm
  • 2.5″ ~66 cm
  • 3″ – 75mm
  • 3.5″ – 90cm
  • 4″ – 98 cm

Obecnie jednymi z najwęższych pomp na rynku są pompy IBO Sting o średnicy 2″ ~ 50cm. Niestety przy takiej średnicy nie uzyskamy dużej wydajności więc pompa należy raczej do pomp głębinowych małej mocy.

Najczęściej spotykanym rozmiarem pompy są pompy 3″ i 4″. Mamy tutaj szeroki wybór typów, modeli i mocy. Szczególnie polecamy pompy serii SKM 100 oraz SKM150 marki Omnigena.

Średnica pompy powinna być dobrana do rury studziennej w ten sposób, aby nie zablokowała się ona w czasie instalacji w studni. W bardzo rzadkich przypadkach może się zdarzyć, że odwiert będzie “skręcać”. Będzie to istotne w sytuacji kiedy różnica między średnicą zewnętrzną pompy a średnicą wewnętrzną studni jest mała, to dla sprawdzenia przelotu odwiertu należy opuścić walec (np. rurę) o średnicy i długości równej jak pompa głębinowa. Sprawdzenie przelotu pozwoli uniknąć ewentualnego zablokowania pompy w odwiercie.

Zbyt mała średnicy pompy do odwiertu

Istotne jest również aby pompa nie mała też zbyt małej średnicy w stosunku do rury osłonowej. Zbyt mała średnica powoduje że przepływ wody wokół pompy nie wystarczy do prawidłowego chłodzenia.

Właściwości hydrauliczne pompy głębinowej

Parametry hydrauliczne pompy powinny być tak dobrane aby oczekiwania użytkownika znajdowały się w zakresie optymalnych warunków pracy dla danego typu pompy. Zakres optymalny to taki, który na wykresie wydajności i podnoszenia jest oznaczony ciemnym tłem . Taki zakres parametrów jest także optymalny z punktu widzenia maksymalnej sprawności silnika. Eksploatacja pompy w takim zakresie zapewnia najbardziej ekonomiczną pracę oraz pozwala na maksymalną żywotność pompy.

Praca pompy głębinowej poza zakresami określonymi jako optymalne prowadzi do:

– przy zbyt wysokiej wydajności i niskiej wysokości podnoszenia wystąpi przeciążenie silnika a przy pracy na tzw. wolnym wypływie doprowadzi do bardzo przyspieszonego uszkodzenia zespołu sprzęgła silnik/pompa.

–przy zbyt małej wydajności i dużej wysokości podnoszenia może wystąpić przegrzanie silnika z powodu zbyt małego przepływu wody wokół silnika.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *