Opublikowano Dodaj komentarz

W jaki sposób dobrać odpowiednią wielkość zbiornika hydroforowego?

Dobranie odpowiedniej wielkości i rodzaju zbiornika hydroforowego jest kluczowe dla wygody oraz trwałości użytkowanego zestawu.

zbiornik hydroforowy 50LPrzeponowe zbiorniki hydroforowe są jednym z najczęściej sprzedawanych typów zbiorników małej i średniej pojemności. Występują w objętościach od 24 l – 200l oraz w konfiguracji z manometrem lub bez. Zbiorniki sprzedawane w Naszym sklepie mogą być zarówno pionowe jak i poziome. Pionowe zbiorniki są przewidziane do ustawienia jako wolnostojące, bądź powieszenia na ścianie. Ten system dotyczy głównie zbiorników większej objętości. Najczęściej stosowane zbiorniki o mniejszej pojemności są poziome i stanowią jednocześnie podstawę pod pompę. Wyposażone są w flanszę o standardowym rozstawie otworów.

 

Dlaczego warto dobrać odpowiednią wielkość zbiornika

Odpowiednio dobrana wielkość zbiornika uchroni pompę przez zbyt częstym załączaniem silnika.

Najczęściej popełniane błędem jest stosowanie zbyt małego zbiornika. Dzieje się tak z kilku powodów. Głównym i decydującym jest niewiedza kupujących. Często pomijają oni fakt, że faktyczna pojemność zbiorników membranowych (przeponowych) wynosi 1/3 pojemności opisującej dany zbiornik.

Przyjęło się, że producent np.: Omnigena (jeden z naszych dostawców) określa objętość części stalowej zbiornika jako parametr opisujący zbiornik. Zbiornik membranowy charakteryzuje się tym, że woda gromadzi się wewnątrz gumowej membrany, a pozostała przestrzeń wypełniona jest powietrzem (wstępnie sprężonym ciśnieniem 1.5 bar). Faktyczna objętość wody jest mniejsza i należy przyjmować wartość 2/3 objętości jako określenie prawdziwej pojemności zbiornika.

Zestawienie typu i faktycznej pojemności dostępnych w naszym sklepie zbiorników:

  • Zbiornik Omnigena 24 l – faktyczna pojemność gumowej membrany 16l
  • Zbiornik Omnigena 50l – faktyczna pojemność gumowej membrany 33l
  • Zbiornik Omnigena 80l – faktyczna pojemność gumowej membrany 53l
  • Zbiornik Omnigena 100l – faktyczna pojemność gumowej membrany 66l
  • Zbiornik Omnigena 150l – faktyczna pojemność gumowej membrany 100l
  • Zbiornik Omnigena 200l – faktyczna pojemność gumowej membrany 133l
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *